Cloud

Otomoto – Janusz przekręca licznik

Wiem, nagłówek clickbajtowy. Wiele takich scenariuszy słyszeliśmy. Najczęściej przysłowiowy “Janusz” ściągą lawetą 12 letnie BMW z Niemiec widząc w lusterku płaczącego niemieckiego dziadka, który nie będzie miał już czym jeździć do kościoła.
Ów “niemiec – dziadek” przez 12 lat jeździł co niedzielę do oddalonego o 5 km kościoła: 2strony x 5km x 52tygodni x 12lat = 6240km. Janusz postawił kwotę zaookrąglić do 72 656km. Bo przecież nikt mu nie uwierzy… No dobrze to była wersja Janusza. Rzeczywistość jest taka, że BMW ma przejechane dobrze ponad 300 000km i właściwie wciąż spełnia wymagania “fajnej fury”. Janusz zdecydował się jednak oszukać: przekręcił licznik do 72 656km i wystawił auto na otomoto.pl.

Takich scenariuszy znamy sporo. Ludzie odnajdują historię auta z różnych zagranicznych portali gdzie śledzony jest przebieg samochodów: przeglądy, ASO, itp.

Ja natomiast mając dostęp do 680 000 ogłoszeń za ostatnie kilka miesięcy postanowiłem sprawdzić inny podobny scenariusz: Janusz chcąc sprzedać BMW ustawił licznik aby wskazywał jego zdaniem sensowną wartość: 180 200 km. Wystawił ogłoszenie i czekał, czekał, czekał…. i nic. Wpadł więc na pomysł, że być może zawyżył znacząco przebieg i auto przez to te nie chce się sprzedać. Więc skorygował przebieg do 124 300 km. Teraz powinno się już sprzedać!

Z 680 000 ogłoszeń dając prosty filtr udało mi się wyciągnąć ponad 100 podejrzanych przypadków gdzie ogłoszenie zostało opublikowane co najmniej dwa razy z tym, że za drugim razem ten sam samochód miał mniejszy przebieg. Samochody identyfikowałem po numerze VIN.

Nie wszystkie namierzone ogłoszenia były zamierzonym oszustwem. Część była korektą w stylu: 1 000 000 -> 100 000. Część ogłoszeń miało “reużywany” numeru VIN.
Ja natomiast z wypiekami szukałem tych “drugich”… i znalazłem. Szczęśliwie kilka da się pokazać bo ogłoszenia wciąż widnieją na stronie Otomoto. Oto one:

https://www.otomoto.pl/oferta/mercedes-benz-klasa-s-560sel-v8-227km-klimatyzacja-skora-podgrzewane-fotele-podnozki-ID6ABLQg.htm
l
https://www.otomoto.pl/oferta/mercedes-benz-klasa-s-560-sel-ID6AHUD3.html

https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-126-garazowany-na-chodzie-odpala-jezdzi-ID6zUE6T.html
https://www.otomoto.pl/oferta/fiat-126-bezwypadkowy-garazowany-odpala-jezdzi-wymagany-serwis-ID6zUV3o.html

Najpierw stary poczciwy Maluch. Później używany Mercedes co może bardziej dziwić, że ogłoszenie wystawiła firma sygnowana znanym salonem samochodowym.
Nie będę się rozpisywał. Obraz za 1000 słów (widoczny pod tekstem).

Ktoś mógłby zapytać: a gdzie w tym wszystkim .NET? To już odpowiadam: Jest! Jest .net, AWS (lambda, SQS, S3, EC2, RDS) , IoT(Raspberry PI). A całe rozwiązanie nie kosztuje ani złotówki… póki co. Dane rosną i zbliżają się do granicy free-tier ale i na to znajdzie się sposób. Wszystko obiecuję opisać już wkrótce a póki co prezentuję rezultaty.

Jeśli ktoś chciałby poszperać w JSONie to załączam go na samym dole.

2 przemyślenia nt. „Otomoto – Janusz przekręca licznik”

 1. Grzesiek mówi:

  Niezłe wyniki by wyszły gdybyś się podpiął do niemieckiego “otomoto” (nie wiem jak to się u nich nazywa)
  Bo ile cofanie na tym samym portalu to tylko mało rozgarnięty Janusz zrobi o tyle cofanie po kupnie to już prędzej
  Btw. auta sprzedają Mirki-handlarze a Janusze próbują znaleźć jak najtaniej “igłę” 😉

  1. admin mówi:

   Hej;)

   mobile.de
   w sumie to mam również ogłoszenia z tego serwisu. Nie wiem tylko czy są tam numery VIN.
   Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.